Polish Golf english version
polishgolf.pl facebook polishgolf.pl linkedin
Aktualności Biznes Turnieje Ranking & Awards Partnerzy Media

Wywiad: Jarosław Jakubowski

sierpień 2020 / Wywiad – Pan Jarosław Jakubowski, Prezes Klubu Golfowego Lisia PolanaCzy i jak pandemia wpłynęła na codzienny biznes?

Wpłynęła i to bardzo jeśli chodzi o biznes. Lisia Polana to pole golfowe, hotel i restauracja. Przez lock down cały obiekt był zamknięty przez 50 dni.

Ponieważ pole musiało być utrzymywane w dobrej kondycji, były koszty utrzymania i żadnych wpływow. Według mojej wiedzy Lisia Polana była jednym z nielicznych pól golfowych w Polsce które nie godziły się na „spacery golfowe” będące emanacją totalnej fikcji i łamania prawa.

W tym momencie pojawia się zjawisko konkurencji za wszelką cenę… To już jest historia ale akurat my możemy spokojnie patrzeć wszystkim prosto w oczy bo cały czas byliśmy wierni hasłu „ Lisia gra zawsze fair”.

„Życie” po pandemii?

Najważniejszym zadaniem dla nas jest utrzymanie rygorów sanitarnych. Odnotowaliśmy bardzo pozytywne zjawisko powrotu do golfa osób które od długiego czasu nie grały. Wynika to pewnie z postrzegania golfa jako bezpiecznego sportu w czasie pandemii.

Jest również spore zainteresowanie rozpoczęciem nauki golfa. Tak więc na Lisiej Polanie pojawiło się mnóstwo nowych twarzy. To musi budzić zadowolenie.

„Najprzyjaźniejsze pole golfowe w Warszawie”. Co to znaczy dla członków klubu – obecnych i potencjalnych?

Chcielibyśmy, by ludzi nie zniechęcała otoczka i stereotypy, które wiążą się z golfem.

Wierzymy, że to sport dla wszystkich. Golf nie może onieśmielać. To wspaniały, może najwspanialszy ze sportów indywidualnych. Dlatego staramy się docierać do różnych grup potencjalnie zainteresowanych tym sportem. Jeżeli ktoś nas odwiedza po raz pierwszy, chcemy, żeby od razu poczuł się „u siebie”. Staramy się, by nasi goście i członkowie czuli tę otwartość i zainteresowanie przez cały czas – w kontakcie telefonicznym czy mailowym, od wejścia do recepcji przez lekcje z trenerami aż po kursy i pierwsze turnieje.

Tak rozumiemy przyjazne pole i takim miejscem chcemy być.

Pole golfowe w znakomitej kondycji zarówno fairwaye jak i greeny. Recepta?

Recepta jest bardzo prosta – zatrudniać pracowników na stałe, szkolić i musi dać to efekty.

Mamy zgraną załogę która jest w stanie wiele z siebie dać. Nie szczędzimy także środków na odpowiednie nawozy i inne środki niezbędne dla trawy. Sprawdza się tylko budżet no limit.

Powrót PGA training center w ubiegłym roku i kontynuacja w obecnym.

Lisia Polana jest powszechnie postrzegana jako doskonałe miejsce treningowe. Posiadamy jeden z największych w Polsce driving range gdzie gramy tylko z naturalnej trawy. Dlatego też po dwuletniej przerwie Zarząd PGA zwrócił się z prośbą o kontynuowanie współpracy. Lisia Polana jest kolejny rok oficjalnym ośrodkiem szkoleniowym PGA. Niemały wpływ na to ma także baza hotelowa i w pełni wyposażone sale konferencyjne niezbędne do szkoleń instruktorów golfa.

Kadra szkoleniowa pod wodzą Mike O’Brien zbiera wiele pochwał pośród golfistów.

Mike O’ Brien to znaczące nazwisko wśród instruktorów golfa w Polsce. Współpraca z Mike’em trwa od wielu lat z przerwą kiedy Mike był trenerem Kadry Narodowej PZG. Naszym zdaniem jest to najbardziej merytoryczna osoba w Polsce jeśli chodzi o naukę gry golfa.

Arkadiusz Rutkowski jest twórcą drużyny i Akademii Juniorów na Lisiej Polanie. Drużyna pod wodzą Arka od lat odnosi sukcesy podczas krajowych turniejów juniorów. Z oczywistych przyczyn drużyna juniorów była wspierana na wszystkich płaszczyznach w tym finansowej przez Zarząd pola golfowego.

Pole FootGolfowe, jedyne w Warszawie i okolicach.

Muszę przyznać, że o Foot Golfie dowiedziałem się od naszego klubowicza który okazał się być prezesem Polskiego Związku Foot Golfa. Ponieważ mieliśmy trochę wolnej przestrzeni niewykorzystanej pod klasyczny golf stwierdziliśmy jako Zarząd, że to świetny pomysł żeby to funkcjonowało obok normalnego pola golfowego. Stworzyliśmy pierwsze 9 dołków. Wszyscy potrafią kopać piłkę, futbol w Polsce jest grą narodową – jesteśmy przekonani, że tkwi w tym potencjał. Klienci którzy pojawiają się u nas i grają w Foot Golf na ogół są entuzjastyczni. Jednak tak jak wszystko, również Foot Golf wymaga promocji. Jeżeli będzie to budziło odpowiednie zainteresowanie, stworzymy drugą dziewiątkę Foot Golfa tak żeby było pełne 18 dołków.

Restauracja jest słynna z kuchni na wysokim poziomie od wielu lat.

Restauracja to ważna część naszego Klubu. Dobry posiłek powinien zawsze być dopełnieniem dobrej rundy golfa. Myślę, że nasze pierogi i żeberka bbq marzą się golfistom już w okolicy 16. dołka (śmiech). Staramy się trzymać poziom i sądzę, że udaje nam się go utrzymać dzięki ciężkiej pracy pracowników restauracji z naszym szefem kuchni Maciejem Szwęchem na czele.

Wysokie podatki gruntowe.

Ze względu na olbrzymią powierzchnię jaka jest potrzebna na utworzenie 18 dołkowego pola golfowego, podatek od nieruchomości jest jedną z najbardziej istotnych pozycji w budżecie pola.

Ponieważ nie ma żadnych uregulowań prawnych dotyczących wielko-powierzchniowych obiektów sportowych, wysokość podatków indywidualnie wyznaczają gminy. Jak do tej pory sprawą uregulowania takiego podatku nikt na dobrą sprawę się nie zajął, a wśród właścicieli pól golfowych nie widać woli współpracy i każdy w tej materii próbuje działać indywidualnie. Chciałbym podkreślić, że nasze stosunki z Gminą Pomiechówek są doskonałe i modelowe. Zawsze możemy liczyć na przychylność władz Gminy której doświadczamy od wielu lat.

Plany krótko i długo terminowe.

Z pełną mocą chciałbym powiedzieć, że naszą ambicją jest aby Lisia Polana była jednym z najlepszych pól golfowych w Polsce. Jest to zarówno cel krótko jak i długo terminowy. Niewątpliwie już teraz wyróżniamy się jakością i tym , że pole praktycznie przez cały sezon jest dobrze przygotowane. W najbliższym czasie planujemy wykonanie kilku przeszkód wodnych i przeprojektowanie 18 greenu. Zaawansowane są już prace nad zamknięciem części wiaty golfowej i stworzenie całorocznego studio do nauki golfa łącznie z symulatorami.

Z planów poza golfowych, myślimy o nowej aranżacji restauracji klubowej.

TOP